Historie knihovny

Počátky

Základ pro vznik knihovny ve Sněžném (dříve Německém) položila Čtenářská beseda, která v Německém fungovala od roku 1881. Tento spolek tvořilo 15 přispívajících členů s předsedou Františkem Smetánkou, evangelickým farářem. Členové odebírali zprvu periodika jako Národní listy a Moravskou Orlici, v roce 1883 zakoupili několik ročníků Libuše, Matice lidu a Světozoru. Tato skromná sbírka dala základ pozdější veřejné knihovně. Spolek se nevěnoval pouze čtenářství, ale pořádal také divadelní představení a přednášky.

V roce 1910 byla Čtenářská beseda sloučena s místním odborem Národní Jednoty. Veškerý majetek spolku jako kulisy, divadelní rekvizity a knihovna čítající 646 svazků knih byl odevzdán Národní Jednotě v Německém. Ta navázala na činnost spolku a rozšiřovala dále knihovnu.

Z původně spolkové knihovny se v roce 1920 stala obecní knihovna podle zákona o povinném zřizování obecních knihoven ve všech obcích, který platil v tehdejší Československé republice. Knižní fond čítal na 1100 svazků a nadále byl majetkem Národní Jednoty, která od státu pobírala stanovený roční příspěvek. Knihy se bez rozdílu velikosti půjčovaly za poplatek 20 haléřů za jednu knihu.

V roce 1934 tvořilo knihovní fond už 1390 svazků knih a zaregistrováno bylo 52 čtenářů. Funkci knihovníka vykonávali vzdělanci, jako místní učitelé nebo faráři. V souvislosti s politickou situací byly na podzim roku 1939 dle nařízení z obecní knihovny v Německém odstraněny závadné knihy (publikace dr. Edvarda Beneše, knihy o legionářích a legiích, knihy dotýkající se německé národnosti apod.).

Od roku 1947 se knihovna přesunula do budovy čp. 55 stojící v čele náměstí, kterou obec koupila od Hospodářské záložny za půl milionu korun (dříve zde byl hostinec a řeznictví). V budově byly situovány kanceláře MNV, brzy také obecní knihovna, sběrna mléka, kino, zubní ambulance a družstevní prádelna.

Před rekonstrukcí

Místní lidová knihovna ve Sněžném získala Osvědčení o zápisu do evidence knihoven Ministerstva kultury ČR dne 5.3.2023 pod evidenčním číslem: 5122/2003. Knihovna sídlila v patře budovy čp. 55 (sídlo Úřadu městyse Sněžné) až do roku 2021. Knižní fond byl uložen v několika starších regálech v jedné místnosti, kam čtenáři měli přístup dva dny v týdnu v době úředních hodin, jelikož tehdejší matrikářka vykonávala zároveň funkci knihovnice. Na přání čtenářů knihovna zajišťovala výpůjčky z Výměnného fondu Knihovny M. J. Sychry ve Žďáře nad Sázavou, která až doposud vykonává funkci regionální knihovny poskytující metodickou pomoc a výpůjčky.

I přes pracovní vytížení knihovnice se činnost knihovny zaměřovala na spolupráci s místní základní školou. Pro dětské čtenáře se pořádaly Noci s Andersenem, prohlídky knihovny pro žáky 1. třídy, soutěže o nejhezčí čtenářský deník, kvízy a pasování čtenářů, kteří byli odměňováni čtenářskými pasy a drobnými dárky. Nekonaly se žádné besedy ani přednášky. Evidence čtenářů a jednotlivých výpůjček byla vedena pouze fyzicky v papírové podobě. Kvůli absenci výpočetní techniky museli čtenáři veškeré požadavky, včetně vyhledávání dostupnosti konkrétních titulů, směřovat na knihovnici, která pracovala jako matrikářka. Pokud chtěli využít službu kopírování, museli čtenáři dojít do kanceláří na Úřad městyse Sněžné.

Po dobu rekonstrukce budovy Úřadu městyse Sněžné zůstal provoz knihovny omezen. Knižní fond byl zabalen do krabic a uschován. Čtenáři si mohli půjčovat z malého výběru knih z Výměnného fondu.

Současnost

V letech 2020-2021 se uskutečnila rekonstrukce rozsáhlého komplexu budov Sněženského brownfieldu. Rekonstruována byla i přilehlá budova v blízkosti Úřadu městyse Sněžné, a to bývalý kupecký dům z 19. století čp. 69. Nové sídlo knihovny bylo zamýšleno jako bezbariérové, prostornější a lépe vyhovující komunitním akcím městysu. Pro knihovnu byly vyhrazeny dvě místnosti v přízemí sousedící s plánovaným informačním centrem. Pět místností v patře mělo sloužit jako klubové prostory či prostory pro školní družinu.

V listopadu 2021 se začalo ve spolupráci s vedením městyse s plánováním vybavení místností knihovny a nového mobiliáře. Z prostředků získaných z dotace na projekt: Posílení vzdělání občanů prostřednictvím knihovny městyse Sněžné (SZIF, EU – Evropský zemědělský fond pro rozvoj venkova, celkové výdaje projektu: 183 702,11 Kč, dotace 80 %) se zakoupilo 12 knihovních regálů, pět křesílek, pět židlí, dvě kancelářské židle, dva větší stolky, jeden menší, dva počítačové stolky, otočné křeslo a police. Zakoupena byla také sada skládacích venkovních lavic a stolků z umělého ratanu pro venkovní akce. Z technického vybavení se pořídil notebook, projektor, projekční přenosné plátno a tiskárna za účelem využívání v rámci vzdělávacích a kulturních akcí, které knihovna realizuje.

Dne 15.12.2022 Ministerstvo kultury ČR schválilo žádost o změnu adresy knihovny – Sněžné 69, 59 03 Sněžné. V prosinci 2022 byly dále podány žádosti o dotace z programu VISK3 a z programu Knihovna 21. století, které vyhlásilo Ministerstvo kultury ČR. Obě žádosti byly schváleny, tudíž se z programu VISK3 pořídily dva tablety, počítač, notebook a tiskárna. V rámci Knihovny 21. století bylo naplánováno celkem 13 vzdělávacích a kulturních akcí pro čtenáře všech generací a širokou veřejnost, které se uskutečnily v průběhu roku.

Potřebné moderní technické vybavení přispělo k rozšíření a ke zkvalitnění informačních služeb knihovny a k prohloubení čtenářského zájmu o knižní fond. Došlo k nárůstu počtu nových čtenářů a větší zájem o knižní fond. Čtenáři získali rychlý přístup k informacím, ke vzdělání a možnost tisku (za poplatek). Toto ocenili zvláště žáci místní ZŠ, kteří začali využívat techniku ke studijním účelům. Možnost bezplatného přístupu k internetu se otevřela i sociálně slabým, kteří tuto možnost nemají. Nákup tabletů byl uskutečněn na základě poptávky čtenářů, kteří o ně projevili zájem. Tablety se půjčují pouze prezenčně.

Pořádáním vzdělávacích akcí bylo (a stále je) oslovit dětské, dospělé čtenáře a seniory, vzbudit u nich zájem o literaturu a šířit povědomí o inspirativních tématech dotýkajících se všech generací. Chtěli jsme také nastartovat pocovidový kulturní a společenský život obce, což bez odpovídajícího technického vybavení nebylo dosud možné. Knihovna se snaží motivovat široké publikum ke vzdělávání a získat tak nové čtenáře. Přáli bychom si, aby knihovna fungovala jako živé komunitní centrum, které bude odpovídat standardům 21. století, bude sloužit obyvatelům obce všech věkových kategorií a sociálních skupin, jejich setkávání, a podpoří rozvoj čtenářství.

Následkem pocovidových opatření došlo ke zpoždění dodání knihovního mobiliáře, který byl doručen a smontován koncem února. S uspořádáním knihovního fondu byly nápomocny tři pracovnice z Úseku pro výkon regionálních funkcí Knihovny Matěje Josefa Sychry ve Žďáře nad Sázavou, které provedly v termínu 8.-11.března 2022 revizi knihovního fondu po pětileté pauze. Revize byla provedena na základě fyzického stavu knihovního fondu načtením čárových kódů do knihovnického systému Verbis a následném porovnání se statistickým výkazem za rok 2021. Podle statistického výkazu za rok 2021 by mělo být v knihovně 3038 svazků. Na žádost knihovnice i vedení městyse došlo k velkému odpisu – byly vyřazeny staré a poškozené tituly. Pracovnice ÚVRF po konzultaci s knihovnicí stávající fond rozmístily a uspořádaly dle požadavků a možností. Dle zjištěné skutečnosti bylo zaevidováno: 8 k. j. (knihy nenalezené při revizi a následně odepsané z fondu), 1201 sv. úbytků (B 774, N 140, M 249, MN 38) a 1 sv. přírůstků (B 1). Stav fondu po revizi k 18.3.2022 byl 1838 sv. (B 1118, N 211, M 473, MN 36).

Kromě modernizace nových prostor, nábytku a pořízení technického vybavení, zakoupilo vedení městysu Sněžné výpůjční modul se čtečkou čárových kódů, což urychlilo a zefektivnilo práci s výpůjčkami, evidencí nových knih a registrací čtenářů. Knihovna připravila nové přihlášky pro čtenáře mladší a starší 15 let a vypsala výzvu dětem, aby pomohli s výzdobou knihovny vytvořením obrázků, dekorací, origami či donesli společenské hry, které doma již nepotřebují, aby se knihovna stala nejen místem vzdělávání, ale i zábavy a setkávání. Díky laskavosti čtenářů jsme obdrželi darem jak knihy, společenské hry, tak i obrazy, které zútulňují interiér knihovny.

Provoz knihovny v historickém domě čp. 69 byl zahájen 20.4.2022. Knihovna je od června 2023 členem SKIP, nabízí nově výpůjčky e-knih a také získala ocenění v soutěži "Vesnická knihovna Kraje Vysočina roku 2023." 

Aktuální stav fondu k 29.6.2023 je 1490 svazků. V červnu 2023 kdy byla provedena aktualizace knihovního fondu a jeho nové uspořádání spolu s pracovnicemi ÚVRF KMJS Žďár nad Sázavou. Odepsáno bylo celkem 609 k. j. opotřebovaných a zastaralých knih. Cílem zásahů bylo dosáhnout rozvolnění fondu, jeho zpřehlednění a maximální využití prostor. Vyřazené knihy byly  na podzim 2024 nabídnuty veřejnosti v rámci bazaru knih a Diakonii Broumov.

Pro malé čtenáře slouží nový nábytek a dětský koutek. Dospělí čtenáři i děti se mohou s knihou uvelebit i v čtecím koutku.






© 2022 Místní lidová knihovna Sněžné, Sněžné 69, 592 03 Sněžné
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma!